Patelnia tytanowa

Patelnia tytanowa

Obok żeliwnej jest jedną z droższych patelni. Jej podstawową zaletą jest wytrzymałość i odporność na zarysowania oraz możliwość smażenia z użyciem bardzo małej ilości tłuszczu.

Tytan jest materiałem, do którego nie będzie przywierało jedzenie, nawet jeśli tłuszczu nie dodamy wcale. Właściwie może wystarczyć odrobina wody. Jednak takie smażenie nie przynosi najlepszych rezultatów. Jeśli nie zależy nam na bardzo rygorystycznym eliminowaniu tłuszczu z posiłku, warto posmarować patelnię choćby jego odrobiną. Inaczej danie będzie suche i pozbawione walorów smakowych. Więcej o smażeniu beztłuszczowym znajdziesz we wpisie: Najlepsza patelnia do smażenia bez tłuszczu.

Na tej patelni, podobnie jak na żeliwnej można smażyć w wysokiej temperaturze i używać metalowych akcesoriów kuchennych. Jest to patelnia przystosowana do kuchenek indukcyjnych i co niezwykle ważne do mycia w zmywarkach.

Potrawy przygotowywane na patelni tytanowej zachowują swój smak i aromat, są zdrowsze i długo utrzymują ciepło po nagrzaniu.

Wadą tych patelni jest dość duża waga (ale mniejsza niż w przypadku żeliwnych) oraz również dość wysoka cena.

Wśród tytanowych patelni znajdziemy różne modele:

Uniwersalna patelnia z tytanową powłoką

Najczęściej spotykana i najczęściej kupowana ze względu na to, że można na niej przygotować każde danie. Jeśli jest odpowiednio duża i posiada wysokie brzegi, z powodzeniem może zastąpić nawet woka i nadawać się do dań azjatyckich i jednogarnkowych. Maleńka będzie idealnym narzędziem do przyrządzenia jajecznicy lub jednego jajka sadzonego, może też być użyta do usmażenia pysznego steku.

Taka patelnia powinna się znaleźć w każdym gospodarstwie domowym, w którym się gotuje i zwraca uwagę na zdrowe posiłki.

Grillowa patelnia tytanowa

Jest doskonałym towarzyszem osób lubiących grillowanie i chcących cieszyć się potrawami z grilla również w miesiącach zimowych. Jej charakterystyczne rowki, umieszczone na dnie, nie pozwalają na stykanie się całej potrawy z tłuszczem. Dziobki, które znajdziemy na bokach patelni, umożliwiają łatwe odprowadzenie zbędnej ilości tłuszczu (na przykład wytopionego z mięsa) poza naczynie w trakcie obróbki.

Grillowa patelnia tytanowa to świetny pomysł na przyrządzanie niskokalorycznego posiłku bez konieczności rezygnowania z ulubionych potraw.

Patelnia tytanowa do naleśników

Dla każdego, kto lubi naleśniki i chce je przyrządzać szybko i porządnie. Patelnia naleśnikowa z nieprzywierającą (tytanową) powłoką i niskimi brzegami nie pozwala na przywieranie ciasta do dna i jednocześnie umożliwia łatwe przewracanie placków (również w powietrzu).

Jest narzędziem przydatnym nie tylko kuchennym wyjadaczom, ale również tym, którzy dopiero uczą się smażenia naleśników.

Tytanowa patelnia do serwowania (gorący półmisek)

Patelnia z tytanową powłoką położoną na solidnym korpusie, może się mocno nagrzewać i długo będzie utrzymywać ciepło. Wykorzystanie tego faktu doprowadziło do stworzenia tytanowych patelni do serwowania, czyli naczyń, w których najpierw się smaży (dusi, zapieka), a następnie podaje na stół bez przekładania na półmisek. Jeśli patelnia jest elegancka i zadbana, będzie stanowiła ozdobę stołu i nawet przez dłuższy czas utrzyma wysoką temperaturę posiłku.

Patelnie do serwowania zwykle nie posiadają rączki, lecz dwa uchwyty po przeciwnych stronach. Mogą też być od razu wyposażone w deseczkę, która chroni stół przed gorącym dnem.

Patelnia do ryb z tytanową powłoką.

Ma charakterystyczny, owalny kształt lub prostokątny o jednym szczególnie wydłużonym boku. Dzięki takiej konstrukcji można usmażyć nawet dość długą rybę w całości. Często również od razu podać ją na tej patelni na stół.

Zalety i wady patelni tytanowej

Zalety

  • prawie niezniszczalna,
  • odporna na zarysowania,
  • można smażyć prawie bez tłuszczu,
  • nieprzywierająca,
  • znosi bardzo wysokie temperatury,
  • przystosowana do indukcji,
  • można myć w zmywarce,
  • utrzymuje ciepło, przystosowana do duszenia,
  • bezpieczna dla zdrowia,
  • zachowuje smak potraw.

Wady

  • droga.

Zobacz także