Patelnia kamienna (granitowa, marmurowa)

Patelnia kamienna

Chociaż mówi się o niej w skrócie granitowa lub marmurowa, to tak naprawdę chodzi o powłokę wzmocnioną drobinkami granitu lub marmuru. Patelnia kamienna jest bardzo elegancka i swoim wyglądem nawiązuje do kuchni rustykalnych. Doskonale prezentuje się na tle klasycznego wystroju kuchni.

Zarówno marmur, jak i granit cechuje doskonałe przewodnictwo ciepła, nic zatem dziwnego, że patelnia z taką powłoką szybko się nagrzewa.

Wielką zaletą tych patelni jest ich odporność na zarysowania i uszkodzenia. Można na nich operować wszystkimi kuchennymi akcesoriami, również metalowymi.

Powłoka marmurowa lub granitowa posiada właściwości non-stick. Nadaje się do smażenia w bardzo małej ilości tłuszczu. Więcej o antyadhezyjnych powłokach i smażeniu beztłuszczowym możesz znaleźć: Powłoka non-stick. Wady i zalety powłoki teflonowej, tytanowej, ceramicznej, granitowej i marmurowej.

Na patelni można nie tylko smażyć, ale też dusić, a nawet zapiekać, ponieważ niektóre modele nadają się do piekarnika.

Wadą patelni z kamienną powłoką jest to, że nie można jej myć w zmywarce, ale jej gładka i niepozwalająca potrawom przywierać powłoka powoduje, że czyszczenie jest proste i nie sprawia problemów. Warto też wiedzieć, że są kamienne patelnie przeznaczone do mycia w maszynie, niektórzy producenci (i jest ich coraz więcej) dopuszczają takie czyszczenie swoich produktów. Więcej na temat sposobów mycia różnych rodzajów patelni znajdziesz tutaj.

Kolejną, często wymienianą wadą, jest ciężar tego modelu patelni. Okazuje się jednak, że nie do końca jest to prawda. Ciężkie są tylko te, które posiadają grube dno. One też posiadają większe walory użytkowe.

Patelnie kamienne mogą być używane na kuchenkach indukcyjnych i są przyjazne dla zdrowia. Ta ostatnia cecha wypływa bezpośrednio z faktu, że kamienna powłoka jest całkowicie naturalna, a zatem nie wydziela żadnych podejrzanych związków podczas smażenia nawet w bardzo wysokiej temperaturze. O tym, które patelnie są najzdrowsze, przeczysz tutaj.

Rodzaje patelni kamiennych w zależności od korpusu

W zależności od tego, na jakim korpusie położona jest kamienna powłoka wyróżniamy:

Patelnia kamienna na aluminiowym korpusie

Najczęściej spotykana, ponieważ jest tańsza i bardziej poręczna. Powłoka marmurowa lub granitowa sama w sobie jest solidna, dlatego dobrze się sprawdza również na aluminiowym, niezbyt trwałym korpusie. Dzięki temu zyskujemy naczynie, które nie będzie zbyt ciężkie, ale stabilne i dobrze utrzymujące ciepło.

Chociaż zwykle aluminiowe patelnie są uznawane za mniej odporne na uszkodzenia, to dzięki kamiennej powłoce wiele zyskują. Stają się towarzyszem kuchennych obowiązków na dużo dłużej niż inne.

Patelnia kamienna na stalowym korpusie

Dużo rzadziej spotykana od wspomnianej powyżej, ale zdecydowanie trwalsza. Niestety również droższa.

Decydując się na zakup patelni z marmurową lub granitową powłoką położoną na stalowym korpusie, zyskujemy naczynie prawie nie do zdarcia.

Jedyne, o co należy zadbać, to odpowiednie czyszczenie i unikanie zmywarki (niektóre patelnie z tą powłoką można myć w maszynie, inne nie, wiele zależy od wskazań producenta).

Rodzaje patelni kamiennych ze względu na zastosowanie

Marmurowa i granitowa powłoka sprawdza się na wszystkich rodzajach patelni.

Kamienna patelnia uniwersalna

Nadaje się właściwie do wszystkiego. Jest to naczynie, które obowiązkowo powinno się znaleźć w kuchni, w której się gotuje i smaży.

Kamienna, uniwersalna patelnia jest przystosowana do smażenia mięsa, warzyw czy placków. Na upartego nie będzie nawet problemu z uzyskaniem przyzwoitych naleśników (jeśli nie chcemy inwestować w specjalną, naleśnikową).

Ten model kamiennej patelni można znaleźć w wielu, różnych rozmiarach. Od maleńkich (14 cm) naczyń do usmażenie jednego jajka lub niewielkiej ilości jajecznicy, do dużych i głębokich (32 cm), w których przyrządzimy danie jednogarnkowe dla całej rodziny czy usmażymy większą ilość kotletów.

Ten model kamiennej patelni można znaleźć w wielu, różnych rozmiarach. Od maleńkich (14 cm) naczyń do usmażenie jednego jajka lub niewielkiej ilości jajecznicy, do dużych i głębokich (32 cm), w których przyrządzimy danie jednogarnkowe dla całej rodziny czy usmażymy większą ilość kotletów.

Patelnia granitowa (marmurowa) grillowa

Doskonałe narzędzie dla osób, które dbają o sylwetkę i starają się ze swojej diety wyeliminować zbędny tłuszcz. Na takiej patelni jest możliwość smażenia z dodatkiem znikomej jego ilości. Nie wato zrezygnować z niego zupełnie, ale wystarczy odrobiną oleju posmarować patelnię i danie będzie smaczne, lekkostrawne oraz niskokaloryczne. Więcej na temat beztłuszczowego smażenia znajdziesz: Najlepsza patelnia do smażenia bez tłuszczu: teflonowa, ceramiczna, tytanowa, kamienna.

Patelnia grillowa jest wyposażona w karby, dzięki którym jedzenie na niej smażone styka się z tłuszczem mniejszą powierzchnią niż na innej patelni. Karby pozwalają również na odprowadzenie wytapiającego się z mięsa lub ryby tłuszczu, a dziobki na bokach patelni grillowej ułatwiają pozbycie się go z potrawy.

Specyficzna budowa patelni grillowej, oraz nieprzywierające właściwości powłoki kamiennej, powodują, że otrzymujemy doskonałe narzędzie do smażenia, dzięki któremu potrawy są smaczne i zdrowe, a dbanie o nasze naczynie nie utrudnia życia.

Więcej o patelniach grillowych (nie tylko kamiennych) znajdziesz: Patelnia grillowa

Patelnia granitowa (marmurowa) do naleśników

Ma bardzo charakterystyczny kształt, dzięki któremu już na pierwszy rzut oka jest rozpoznawalna. Patelnia do naleśników posiada bardzo niskie boczne ścianki. Dzięki temu przewracanie naleśników (nawet w powietrzu) nie sprawia problemów. Jeśli dodać do tego nieprzywierającą, kamienną powłokę, nawet najmniej doświadczeni kucharze doskonale poradzą sobie z zadaniem.

Więcej o tym modelu patelni znajdziesz tutaj.

Patelnia granitowa (marmurowa) z dołkami

Inaczej zwana dołkownicą lub patelnią do jajek sadzonych i placuszków. Jest również bardzo charakterystyczna, ponieważ posiada kilka (zwykle od dwóch lub trzech do nawet siedmiu) wgłębień.

Z takiej patelni wychodzą idealnie okrągłe placuszki lub jajka, mogą też być przyozdobione uśmiechniętymi buźkami. Można również znaleźć dołkownice z wgłębieniami w kształcie serduszek, kwiatków czy gwiazdek.

Taka patelnia to nie tylko świetne narzędzie kuchenne, ale również doskonała zabawa w gotowanie z dzieckiem. Kto by nie chciał pomagać w smażeniu placków z uśmiechniętą buzią!

O dołkownicy, nie tylko kamiennej, przeczytasz więcej tutaj.

Kamienny wok

Podobnie, jak inne patelnie do zadań specjalnych, wok również może być pokryty granitową lub marmurową powłoką. Dzięki temu dania typu azjatyckiego nie będą przywierały do naczynia. Zresztą inne potrawy, do których wok w polskich domach bywa wykorzystywany, także wiele zyskają.

Wok ma bardzo specyficzną budowę. Posiada wysokie ścianki i kształt stożka o ściętym dnie. Dzięki temu przygotowanie wieloskładnikowych potraw w jednym naczyniu jest bardzo proste i szybkie. Więcej o woku znajdziesz: Patelnia głęboka do dań azjatyckich – wok.

Kamienna powłoka w woku nie pozwoli na przypalenie się składników umieszczanych na jego dnie i wymagających smażenia w wyższej temperaturze. Nie pozwoli też na przywieranie elementów dania znajdujących się wyżej i tylko podgrzewanych lub lekko duszonych.

Takie naczynie jest świetnym towarzyszem wszelkiego rodzaju potraw jednogarnkowych przygotowywanych jednocześnie z mięsa, warzyw, dodatków (ryż, makaron itp.). Jest duży i wystarczy nawet dla licznej rodziny lub do przygotowania kolacji dla przyjaciół.

Wok z kamienną powłoką zapewni zdrowy posiłek. Smażąc na nim, nie trzeba dodawać dużo tłuszczu, a potrawy wychodzą smaczne. Wok to również szybkie i łatwe przygotowanie posiłku, ponieważ nadaje się do dań poddawanych krótkiej obróbce termicznej.

Zalety i wady patelni kamiennej

Zalety

  • nieprzywierająca,
  • do smażenia wymaga małej ilości tłuszczu,
  • bezpieczna dla zdrowia,
  • odporna na zadrapania i uszkodzenia,
  • łatwa w czyszczeniu,
  • zachowuje smak potraw.

Wady

  • dość ciężka,
  • większość nie można myć w zmywarce.

Zobacz także