Jaka patelnia do zmywarki

Jaka patelnia do zmywarki

Mycie patelni w zmywarce to generalnie nie najlepszy pomysł. Są jednak modele, które nadają się do mycia w maszynie i takie, których absolutnie nie wolno tam wsadzić.

Patelnie posiadają różne powłoki i są zrobione z różnych materiałów. W zależności od tego należy je czyścić w różny sposób. Przede wszystkim najważniejsze są zalecenia producenta. Zawsze należy je przeczytać. Choć studiowanie „instrukcji obsługi patelni” może wydawać się śmieszne, jednak w tym zakresie koniecznie trzeba się ich trzymać.

Patelnie, które można myć w zmywarce to:

Patelnia tytanowa

Właściwie każda nadaje się do mycia w zmywarce. Jest tak odporna na zarysowania i uszkodzenia, że nawet bez problemu można na niej mieszać metalowymi sztućcami. Nie ulegnie też detergentom zawartym w proszkach i kapsułkach do zmywarek.

Więcej o patelni tytanowej znajdziesz tutaj.

Patelnia szklana

Także jest przystosowana do mycia mechanicznego. Choć droga i niezbyt popularna, chętnie wybierają ją osoby z alergią lub przyrządzające potrawy dla dzieci i osób starszych. Podobnie jak naczynia żaroodporne, szklana patelnia zawsze będzie odporna na czyszczenie w zmywarce.

Więcej o patelni szklanej znajdziesz tutaj.

Patelnia stalowa

Jest również bardzo odporna i nie ma możliwości uszkodzenia jej metalowymi sztućcami. Dlatego jest też dostosowana do mycia w maszynie. Dotyczy to oczywiście patelni całostalowej. Patelnia stalowa pokryta powłoką non-stick, pod względem wymagań związanych z jej myciem, nabiera właściwości charakterystycznych dla powłoki.

Więcej o patelni stalowej znajdziesz tutaj.

Patelnia kamienna

Jest modelem, który zwykle nie nadaje się do mycia w zmywarce, ale bywają wyjątki. Zdarza się, że producenci dopuszczają mycie jej w maszynie. Dlatego przed zakupem patelni z powłoką marmurową lub granitową należy dokładnie sprawdzić, co ma producent w tej kwestii do powiedzenia.

Więcej o patelni kamiennej znajdziesz tutaj.

Wszystkie inne patelnie: żeliwna, ceramiczna, teflonowa, miedziana, emaliowana nie są przeznaczone do mycia maszynowego. Wyjątkiem mogą być jedynie niektóre modele patelni żeliwnych.

Dobra i posiadająca certyfikaty patelnia, ma niewielkie wymagania pod względem czyszczenia. Nowoczesne naczynia do smażenia posiadają powłoki, które nie przypalają jedzenia i nawet po użyciu wyglądają, jakby nie były używane. Dlatego ich mycie nie wymaga prawie wcale wysiłku. Jeśli tylko nie dopuścisz do tego, że patelnia będzie zaniedbana i będziesz o nią dbać po każdym smażeniu – nie będzie potrzeby stosowania wymyślnych zabiegów, które przywrócą patelni blask. To dotyczy również mycia w zmywarce. Po co na siłę myć w niej naczynie, które można przytrzeć ściereczką z wodą, osuszyć i odstawić do szafki.

Zdecydowanie lepiej jest też sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby czyszczenia patelni bez zmywarki. Jakie? Sprawdź Jak czyścić i dbać o patelnię.

Zobacz także