Najlepsza patelnia do smażenia bez tłuszczu: teflonowa, ceramiczna, tytanowa, kamienna

Najlepsza patelnia do smażenia bez tłuszczu

Smażenie bez tłuszczu jest możliwe dzięki powłokom patelni, które nie pozwalają na przywieranie i przypalanie się jedzenia. Są tak skonstruowane, że można smażyć na nich, używając bardzo niewielkiej ilości tłuszczu, a nawet można go nie używać wcale, choć w tym drugim przypadku potrawa nie będzie smaczna (istnieje też uzasadniona obawa, że narazimy siebie, patelnię i kuchnię na niebezpieczeństwo).

Na smażenie z użyciem bardzo małej ilości tłuszczu pozwalają patelnie, które posiadają powłoki non-stick, czyli:

  • kamienna (granitowa, marmurowa).

Patelnie zwane beztłuszczowymi są przeznaczone dla wszystkich, którzy nie chcą się rozstawać z daniami smażonymi, ale pragną ograniczyć spożywanie tłuszczy, dbając o sylwetkę i zdrowe odżywianie.

Na patelniach typu non-stick, według zapewnień producentów, można smażyć bez używania tłuszczu, ale dodanie jego niewielkiej ilości zdecydowanie poprawi smak, dlatego dobrym wyjściem jest posmarowanie patelni na przykład odrobiną oleju. Zdecydowanie ograniczy to spożycie tłuszczu, nie pozbawiając potrawy walorów smakowych.

Patelnie beztłuszczowe to również łatwość czyszczenia. Powłoka, która nie pozwala na przypalanie, daje się łatwo i szybko wyczyścić i choć wiele z takich patelni nie powinno się wkładać do zmywarki, ani atakować drucianymi czyścikami, to ich umycie nie sprawia kłopotów.

Beztłuszczowa patelnia teflonowa

Najpopularniejsza, ponieważ najtańsza. Jej cena bardzo zachęca do zakupu, ale należy pamiętać, że za tym idzie również wytrzymałość takiego naczynia. Niedrogie patelnie teflonowe zazwyczaj posiadają aluminiowy korpus. Są lekkie, poręczne i nietrwałe. Taka patelnia szybko się nagrzewa, ale również szybko stygnie. Wśród jej zalet jest możliwość smażenia z użyciem bardzo niewielkiej ilości tłuszczu, ale wadą jest mała odporność na zadrapania. Patelnie z powłoką teflonową wymagają dodatkowych, drewnianych lub silikonowych sztućców (łopatek). Uszkodzona metalowym narzędziem powłoka teflonowa traci właściwości non-stick i w miejscach zadrapanych jedzenie zacznie przywierać. W konsekwencji będą się tam zbierać bakterie, które niekorzystnie wpłyną na zdrowie.

Kupując patelnię z powłoką teflonową, należy pamiętać o wyborze spośród sprawdzonych producentów i sprzedawców oraz stosować się do ich zaleceń w zakresie pielęgnacji i używania. Jest to bardzo ważne, ponieważ niesprawdzeni dostawcy i tanie, niegodne zaufania produkty mogą źle wpływać na zdrowie.

Chcesz się więcej dowiedzieć o tym modelu patelni? Sprawdź: Patelnia teflonowa oraz Czy patelnia teflonowa jest zdrowa.

Patelnia tytanowa

Jest to również patelnia pokryta nieprzywierającą powłoką, ale bardziej od teflonowej wytrzymałą. Można na niej smażyć używając bardzo małej ilości tłuszczu (lub nie dodając go wcale).

Patelnia tytanowa jest droższa niż teflonowa, ale też pozostanie z Tobą dużo dłużej. Model od sprawdzonego producenta jest inwestycją na lata. Na patelni tytanowej można operować każdym widelcem lub łyżką. Jej powłoka jest niemalże nie do zdarcia, wytrzymuje też dużo wyższe temperatury smażenia. Dodatkowym atutem tytanowej powłoki jest możliwość mycia patelni w zmywarce.

Jak widać, tytan jest lepszym materiałem niż teflon, ale nie pod względem właściwości non-stick. Obie te powłoki mają bardzo zbliżone właściwości nieprzywierające. Można też a nich smażyć podobne potrawy, choć do wysokich temperatur lepsza będzie patelnia tytanowa, a do potraw wymagających częstego podnoszenia patelni (na przykład naleśniki) lepsza będzie teflonowa, ponieważ te patelnie są zwykle lżejsze.

Więcej na temat patelni tytanowej może z przeczytać we wpisach: Patelnia tytanowa, Jaka powłoka patelni jest najlepsza

Patelnia ceramiczna

Jest modelem patelni znajdującym się gdzieś pomiędzy teflonową i tytanową. Bardziej odporna od teflonu i mniej od tytanu. Jeśli chodzi o właściwości non-stick, to zakupiona od sprawdzonego producenta nie ustępuje innym powłokom pod żadnym względem. Można na niej smażyć bez dodatku tłuszczu, a jeszcze lepiej dodając jego niewielką ilość.

Patelnia ceramiczna jest doskonałym wyborem dla wszystkich niedowiarków, którzy nie są w stanie przemóc się i uwierzyć, że teflon jest bezpieczny, a smażenie na nim nie będzie źle wpływało na zdrowie. Jest alternatywą dla wszystkich, którzy wybierają naturalne materiały do swoich kuchennych naczyń i nie chcą zrezygnować z właściwości non-stick.

Więcej o patelniach ceramicznych i ich właściwościach przeczytasz: Patelnia ceramiczna, Jak wybrać dobrą patelnię ceramiczną

Patelnia kamienna

Podobnie jak ceramiczna jest to patelnia z powłoką z naturalnych materiałów. Marmurowa lub granitowa powłoka jest bardzo wytrzymała i pod tym względem lepsza niż teflonowa, choć nieco gorsza niż tytanowa. Bardzo śliska, nie wymaga dodawania tłuszczu do smażenia, choć jego niewielka ilość zdecydowanie podkreśli smak potrawy i poprawi komfort gotowania. Można na niej smażyć w wysokich temperaturach, nadaje się też do duszenia.

Największą wadą patelni kamiennej jest jej waga. Jest to najcięższy model ze wszystkich tu wymienianych. Dlatego dla drobnej i delikatnej kobiecej dłoni nie zawsze będzie dobrym narzędziem, szczególnie kiedy trzeba nią podrzucać (na przykład podczas smażenia naleśników). Tę wadę patelnia kamienna rekompensuje wyglądem. Jest to najładniejszy model patelni i najlepiej się prezentuje, szczególnie w kuchni o charakterze rustykalnym, nawiązującej do klasycznego, wiejskiego wystroju.

O patelni kamiennej więcej znajdziesz: Patelnia kamienna, Patelnia tytanowa czy granitowa

Dwa słowa o smażeniu bez tłuszczu

Choć producenci patelni zachwalają swoje produkty, uwypuklając właśnie tę cechę, to warto pamiętać, że beztłuszczowe smażenie nie jest najlepszym pomysłem. Pomijając najbardziej znaczący fakt, że jedzenie nie będzie smaczne (zazwyczaj wyjdą suche skwarki), to takie operacje nie są też bezpieczne, zarówno dla patelni jak i dla kucharza. Po pierwsze (mimo nawet najbardziej zachęcających opinii producenta) patelnia podczas smażenia bez tłuszczu może się odkształcać (szczególnie przy wysokiej temperaturze), po drugie może dojść do nieprzyjemnych incydentów z dymiącym i palącym się jedzeniem.

Dlatego każdy profesjonalista podpowiada, że smażenie zupełnie pozbawione tłuszczu jest raczej bez sensu. Każdy, kto chce się odżywiać zdrowo, powinien ograniczyć jego spożycie, ale nie wyeliminować z diety całkowicie. Smażenie na bardzo niewielkiej ilości zdrowych (zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe) olejach z nasion czy orzechów  jest zdecydowanie lepszą opcją niż wyeliminowanie ich zupełnie z gotowania.

Zobacz także