Patelnia do jajek sadzonych i placków

Patelnia do jajek sadzonych

Bardzo przydatna, kiedy zależy Ci na przygotowaniu idealnych jajek sadzonych lub okrąglutkich placuszków. Dołkownica (bo tak również jest nazywana) jest świetnym narzędziem do przygotowania posiłku dla dzieci. Tak stworzone śniadanie jest nie tylko smaczne, ale również zachęca do jedzenia, daje również powód do wspólnej zabawy w kuchni.

Patelnia posiada zagłębienia (okrągłe, w kształcie serduszek, kwiatków, gwiazdek i inne). W nich idealnie zmieści się jajko lub ciasto, nie rozleje po całej patelni, lecz przyjmie oczekiwany kształt.

Niektóre modele tych patelni mają zagłębienia w uśmiechnięte buźki. Takie placuszki zje nawet największy niejadek.

Patelnie do jajek i placków są wytwarzane z różnych materiałów i posiadają różne powłoki. W zależności od tego, oprócz zalet wynikających z ich charakterystycznego kształtu, zyskują również odpowiednią funkcjonalność.

1. Dołkownica z teflonową powłoką

Poręczna, lekka i najtańsza. Do smażenia wymaga dodawania bardzo małej ilości tłuszczu. Wystarczy nim patelnię posmarować. Często zwana też powłoką beztłuszczową, ponieważ producenci chwalą się, że wcale nie trzeba go stosować. Jest to prawda, ale nie do końca. Potrawa, w tym również placki czy jajka, usmażona w ten sposób nie jest najlepsza: sucha i pozbawiona walorów smakowych.

Na takiej patelni, placuszki się nie przypalą i nie przywrą do powłoki. Jeśli tylko jest zadbana (bez zarysowań i odchodzącego teflonu) potrawa wyjdzie idealnie i nie trzeba jej z patelni zeskrobywać łopatką. Więcej o tym jak dbać i czyścić patelnie przeczytasz tutaj.

Niestety jest to również patelnia, która najłatwiej ulega uszkodzeniom. Wymaga stosowania drewnianych i silikonowych sztućców, nie nadaje się do mycia w zmywarce i dość szybko trzeba ją zastąpić nowym modelem.

Do zalet patelni z teflonową powłoką należy zaliczyć to, że jest to (wbrew ogólnemu przekonaniu) zdrowe naczynie do gotowania i nie wpływa negatywnie na jakość potraw. Więcej o zaletach patelni z teflonową powłoką przeczytasz: Patelnia teflonowa oraz Jak wybrać dobrą patelnię teflonową i Czy patelnia teflonowa jest zdrowa.

2. Żeliwna patelnia do jajek i placuszków

Ciężka i nieporęczna, ale za to ma niezastąpione walory, jeśli chodzi o smak potrawy na niej przyrządzanej. Poprawia smak każdego dania, ponieważ jest stworzona całkowicie z naturalnych materiałów. Dość długo się nagrzewa, ale długo też utrzymuje temperaturę dania, dlatego jest często wykorzystywana jako naczynie do serwowania.

Żeliwne dołkownice nadają się świetnie do smażenia pysznych placków i jajek, posiadają różne wzory i będą przyjacielem każdego dziecięcego posiłku. Choć trochę trudniej będzie z nich korzystać, gdy mały kucharz będzie chciał uczestniczyć w kuchennych obowiązkach. Nie jest to patelnia na dziecięcą rączkę.

Żeliwo nie jest materiałem, który ma właściwości nieprzywierające. Dlatego wymaga użycia większej ilości tłuszczu, a patelni może się zdarzyć przypalenie lub potrawa może do niej przywrzeć. Jest to cena, którą płacimy za poprawę walorów smakowych dania.

Bywają żeliwne patelnie dodatkowo wyposażone w nieprzywierającą powłokę. Takie rozwiązanie pozwala na stosowanie niewielkiej ilości tłuszczu, ale nie będzie podkreślać smaku dania.

Więcej o patelni żeliwnej możesz znaleźć w: Patelnia żeliwna, Jaka patelnia jest najzdrowsza, Patelnia stalowa czy żeliwna.

3. Stalowa dołkownica

Bardzo wytrzymała i dość poręczna, ale niezbyt przyjazna w użytkowaniu (w każdym razie w porównaniu do patelni wyposażonych w nieprzywierającą powłokę) i wymagająca. Przed pierwszym użyciem potrzebuje wygrzewania i hartowania, którym przeczytasz tutaj

Patelnie stalowe zaliczają się do klasyków. Stosowane od pokoleń również współcześnie mają swoich zwolenników. Stalowa patelnia z dołkami wymaga stosowania większej ilości tłuszczu, inaczej placki lub jajka będą przywierać i przypalać się. Z tego powodu nie jest to narzędzie dla osób dbających o niskokaloryczne posiłki i zdrowe odżywianie.

Stalowe dołkownice to również wiele problemów z czyszczeniem, ale nadają się do mycia w zmywarkach i można je „potraktować” nawet druciakiem. Podobnie ma się rzecz z korzystaniem z metalowych sztućców – żadne nie są dla niej zagrożeniem.

Stalowa patelnia pozbawiona powłoki to wiele zachodu, ale też sporo zalet. Stal jest nie tylko nie do zdarcia, ale również bezpieczna dla zdrowia. Idealna dla osób, które nie są w stanie przekonać się do powłok antyadhezyjnych.

Porównanie patelni żeliwnej i stalowej może rozwiać wiele wątpliwości związanych z zakupem najlepszego modelu dla rodziny. Zapoznać się z tym problemem możesz tutaj.

4. Kamienna (granitowa, marmurowa) patelnia do jajek i placków

Bardzo elegancka, nieprzywierająca, ale ciężka patelnia. Można na niej smażyć przy użyciu znikomej ilości tłuszczu, dlatego chętnie wybierają ją osoby dbające o sylwetkę. Jest patelnią zaliczaną do „najzdrowszych”, ponieważ kamienna powłoka jest całkowicie naturalna: wzmocniona drobinkami marmuru lub granitu.

Kamienna dołkownica ma wiele zalet. Jest dość odporna na zarysowania i daje się łatwo czyścić. Choć nie zaleca się wkładania jej do zmywarki, to nie ma problemów z ręcznym jej umyciem. Więcej na ten temat przeczytasz: Jak czyścić i dbać o patelnię.

Podobnie jak żeliwna, patelnia kamienna nie jest łatwa w „manewrach”. Jej ciężar nie zachęca do gotowania z dzieckiem. Tę wadę rekompensuje swoim wyglądem, który zdecydowanie odbiega od wszystkich innych patelni. Jest to naczynie, które doskonale się prezentuje w stylowej, rustykalnej kuchni. Dodatkowo placki czy jajka z patelni kamiennej nie będą przypalone i nie będzie konieczności zeskrobywania resztek jedzenia z jej powierzchni.

Więcej o marmurowej i kamiennej patelni znajdziesz w: Patelnia kamienna (granitowa, marmurowa), Powłoka non-stick. Wady i zalety powłoki teflonowej, tytanowej, ceramicznej i marmurowej, Jaka powłoka patelni jest najlepsza.

Wielkość patelni do jajek i placków

Wybór wielkości tej patelni ma dość duże znaczenie i przede wszystkim zależy od przewidywanej ilości przyrządzanych jajek sadzony na jeden raz. Dla większej rodziny warto skusić się na większy model, posiadający 7 dołków. Dla małej ilości osób jednocześnie zasiadających do stołu wystarczy patelnia z 3 lub 4 dołkami.

Patelnia do jajek sadzonych i placków to nie tylko estetycznie przygotowany posiłek, ale również dobrze i równomiernie wysmażony.

Zobacz także