Jak wybrać dobrą patelnię teflonową

Jak wybrać dobrą patelnię teflonową

Patelnia teflonowa (lub raczej patelnia z powłoką teflonową) to najpopularniejszy model. Jest powszechnie spotykana w sklepach i w kuchniach. Powodem takiego powodzenia jest jej cena oraz to, że posiada wiele zalet. Choć, prawdę powiedziawszy, taka patelnia ma również wiele wad.

Jeśli chcesz się z nimi wszystkimi dobrze zapoznać, sprawdź tutaj.

Jak wybierać patelnię z teflonową powłoką

Zaglądając do jakiegokolwiek sklepu, nie ważne czy online, czy stacjonarnie, znajdziemy sporo różnych patelni teflonowych. Taka powłoka jest stosowana na modelach przeznaczonych do grillowania, na patelniach do naleśników i ryb, na dołkownicach lub wokach. Również uniwersalnych patelni z tą powłoką jest wiele. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na:

  • oryginalność powłoki teflonowej
  • materiał, z jakiego jest korpus patelni
  • dania, do jakich jest przeznaczona
  • sposób czyszczenia patelni
  • używanie specjalnych narzędzi
  • bezpieczeństwo i zdrowie

Oryginalny produkt z powłoką teflonową

Wybierając najlepszy model dla siebie i rodziny warto pamiętać, że wielu sprzedawców proponuje podróbki teflonu. Nie będzie to dobry wybór, ponieważ nieznanego pochodzenia powłoka to niebezpieczeństwo dla zdrowia oraz nietrwałość patelni. Na powłokę z prawdziwego teflonu patent ma firma DuPont, a patelnie z taką powłoką produkowane są przez markę Tefal. Jeśli nie jesteś pewien, jak wybierać, produkty tej marki zawsze będą dobrym zakupem. Oryginalna powłoka teflonowa jest również w patelniach oferowanych w Ikea. Inne patelnie, które posiadają prawdziwy teflon, będą oznaczone: Teflon®. Tylko te, są bezpieczne i trwałe.

Korpus patelni teflonowej

Smażenie bez dodawania tłuszczu to zdrowy i niskokaloryczny posiłek. Ta cecha oraz łatwość wyczyszczenia patelni prawdopodobnie w największym stopniu przyczyniły się do takiej popularności patelni teflonowych. Cała zasługa przypada powłoce, a co z resztą patelni?

Teflonem najczęściej są pokrywane patelnie aluminiowe. Takie rozwiązanie ma wady i zalety. Z pewnością patelnia będzie lekka (w przypadku modelu do naleśników jest to bardzo przydatna cecha). Będzie też szybko się nagrzewać, ale równie szybko stygnąć. Przetrzymanie ciepłego posiłku jest możliwe tylko przez krótki czas.

Inny materiał, który pokrywany jest teflonem to stal. Taka patelnia będzie nieco cięższa, ale solidniejsza i trwalsza. Będzie również droższa od aluminiowej. Patelnie stalowe są cenione, ale pozbawione powłoki wymagają stosowania dużej ilości tłuszczu i są narażone na przywieranie jedzenia podczas smażenia. Powłoka z teflonu eliminuje wiele wad patelni stalowej nie pozbawiając jej zalet związanych z odpornością. Są oczywiście wrażliwe na zadrapania, ale nie odkształcają się tak łatwo jak aluminiowe.

Przeznaczenie patelni teflonowej

Patelnie z powłoką teflonową, nie są drogie. Szczególnie te, które posiadają aluminiowy korpus, są modelami na każdą kieszeń. Warto zatem zaopatrzyć się w jedną klasyczną (uniwersalną). Jej wielkość uzależniona będzie od ilości osób, dla których zwykle posiłek będzie przyrządzany.

Jeśli w domu są dzieci, można zainwestować w dołkownicę. Zresztą nie tylko dla dzieci jest to przydatny model. Placki lub jaja sadzone wychodzą z niej o idealnie okrągłych kształtach lub bardziej fantazyjne: serduszka, gwiazdki, buźki.

Dla miłośników ryb dobrym rozwiązaniem będzie patelnia teflonowa o jednym boku zdecydowanie dłuższym. Może mieć kształt owalu lub prostokąta. Dzięki niej można usmażyć nawet większą rybę w całości. Można też wybrać patelnię do ryb grillową.

Palenia teflonowa grillowa to niezwykle przydatne i sprytne naczynie, które pokochają nie tylko miłośnicy grilla. Pozwala na przyrządzenie podwójnie zdrowego posiłku. Nie tylko nie trzeba dodawać tłuszczu do smażenia, ale również można się pozbyć nadmiernej jego ilości, która powstaje podczas wytapiania. Służą do tego rowki (karby) oddzielające jedzenie od patelni, a dodatkowe dziobki, w które patelnia jest wyposażona, pozwalają na łatwe pozbycie się nadmiaru wytopionego tłuszczu. Ten model pokochają osoby dbające o dietę i linię.

Wok z powłoką teflonową to narzędzie do przyrządzania dań azjatyckich i jednogarnkowych. Wyposażony w wysokie brzegi, jest świetnie przystosowany do przygotowania dużej porcji jedzenia na raz. Można też na nim przyrządzić jednocześnie różne produkty, wymagające różnej obróbki termicznej. Jego kształt sprzyja rozprowadzaniu aromatu i szybkiemu smażeniu małych kawałków.

Patelnia do naleśników. Aluminiowa z powłoką teflonową i bardzo niskimi brzegami jest wręcz stworzona do przygotowywania tych pysznych placków. Można nią operować łatwo i szybko. Przerzucenie naleśnika w powietrzu nie sprawia żadnego problemu. Nieprzywierająca powłoka pozwala na użycie znikomej ilości tłuszczu.

Czyszczenie patelni teflonowej

Jeśli jesteś zwolennikiem zmywarki i nie wyobrażasz sobie umycia patelni ręcznie, to ten model nie jest przeznaczony dla Ciebie. Patelnia z powłoką teflonową nie jest przeznaczona do mycia w maszynie. Teflon jest delikatny i wrażliwy. Łatwo go zarysować i nie jest odporny na detergenty zawarte w kapsułkach do zmywarek. Pocieszające jest jednak, że wyczyszczenie patelni teflonowej jest niezwykle proste. Nie przywiera do niej jedzenie, nie ma zatem czego szorować, a nawet myć. Często wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką, osuszyć i gotowe. Patelnia oczekuje na kolejne użycie. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym jak dbać o patelnię teflonową, zobacz tutaj.

Kuchenne akcesoria do teflonu

Decydując się na zakup patelni teflonowej, należy o nich koniecznie pamiętać. Powłoka z teflonu nie toleruje bowiem metalowych sztućców. Jest bardzo wrażliwa na zarysowania, a uszkodzona w ten sposób traci swoje walory zdrowotne i związane z nieprzywieraniem jedzenia. Do mieszania, przesuwania jedzenia po tym modelu patelni koniecznie musisz mieć silikonową łyżkę, lub łopatkę, ewentualnie drewnianą.

Bezpieczeństwo i zdrowie

Pomimo wielu różnych kontrowersji związanych z teflonem, pewne jest, że powłoka ta nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Jeśli dokonałeś zakupu od sprawdzonego dostawcy, a patelnia posiada certyfikaty, to jej powłoka będzie przyjazna. W wielu miejscach można się spotkać, z twierdzeniem, że porysowany teflon wydziela szkodliwe substancje. To także nie jest prawda lub może nie do końca prawda. Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć na ten temat, sprawdź tutaj.

Zobacz także