Patelnia głęboka do dań azjatyckich – wok

Patelnia typu wok

Bardzo charakterystyczna i przydatna patelnia. Ma kształt wysokiego stożka o spłaszczonym dnie. Jej ścianki są wysokie i dość cienkie. Taka budowa pozwala na wyjątkowe smażenie i przygotowywanie wieloskładnikowych potraw w jednym naczyniu.

Na czym polega wyjątkowość woka?

Jest to trochę patelnia, trochę garnek, trochę naczynie do duszenia, a jeszcze dodatkowo można na nim gotować na parze. W jednym urządzeniu zmieścisz całe, wieloskładnikowe danie, którego różne składniki będą w różny sposób poddawane obróbce. Genialne, łatwe i w dodatku niskokaloryczne!

Jak działa wok?

Składniki potrawy, które wymagają dłuższej i intensywniejszej obróbki termicznej (mięso), są umieszczane w najniższej części patelni, składniki wymagające mniej gotowana są na górze. Niektóre woki posiadają dodatkowe kratki doczepiane na brzegach. Na nich są umieszczane elementy potrawy, które zostały już usmażone i nie mogą wystygnąć lub wymagają jedynie podgrzania.

Wok bardzo dobrze i równomiernie rozprowadza ciepło, jest również dość duży. Dlatego pozwala na przygotowywanie dużej ilości jedzenia na raz. Jest też tak skonstruowany, że przyrządza się je szybko. Wypływa to bezpośrednio z tradycji chińskiej, w której patelnia ta powstała. Jeśli posiłek przygotowywany w woku składa się z twardych elementów, (mięso, twarde warzywa) to są one wcześniej pokrojone na małe kawałki.

Wok to nie tylko zdrowe jedzenie, bo przygotowywane w małej ilości tłuszczu, to również szybko przygotowywane potrawy, czyli poddawane krótkiej obróbce termicznej. Chrupiące i nierozgotowane warzywa, aromatyczne dania, ponieważ budowa woka sprzyja rozprowadzaniu aromatu.

Patelnia typu wok może być stalowa, żeliwna, caramiczna, posiadać różne powłoki i ma także zróżnicowane kształty. Wok to nie tylko tradycyjny stożek ze ściętym dnem. To również bardzo głęboka, zaokrąglona patelnia pokryta na przykład teflonową powłoką.

Wok zwykle posiada dwie rączki. Jest to duża i ciężka patelnia (zazwyczaj jest w niej też spora porcja jedzenia) i wymaga większego komfortu podczas przenoszenia.

Aluminiowy wok

Jest poręczny i lżejszy od innych. Z jednej strony jest to dość znacząca cecha w przypadku woka, który ze swej natury jest raczej solidną patelnią. Z drugiej zaś strony woka nie trzeba tak często przestawiać i podnosić jak choćby patelni do naleśników, więc jego waga nie powinna mieć dużego znaczenia.

Wok z aluminium będzie najtańszym modelem, ale też najmniej trwałym. Jest dość dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie zamierzają z niego korzystać zbyt często lub kupują naczynie na próbę.

Zaletą aluminiowego woka będzie szybkie nagrzewanie się, ale wadą dość szybka utarta ciepła.

Ten model woka zwykle nie nadaje się do mycia w zmywarce i smażąc na nim, nie powinno się używać metalowych sztućców. Jest to ściśle związane z faktem, że wszystkie patelnie aluminiowe, a zatem również wok, są pokrywane antyadhezyjną powłoką. Jeśli jest to teflon, to będzie wymagał stosowania drewnianych lub silikonowych narzędzi.

Stalowy Wok

Cięższy i mniej poręczny od aluminiowego, ale zdecydowanie solidniejszy. Decydując się na woka ze stali nierdzewnej, otrzymujesz naczynie, które będzie służyło wiele lat.

Słabym punktem woka stalowego może okazać się nieprzywierająca powłoka. To ona prawdopodobnie będzie przyczyną wymiany patelni na nowszy model.

Wok bez powłoki będzie wymagał używania do smażenia większej ilości tłuszczu i nie będzie tak łatwo dawał się wyczyścić, ponieważ jedzenie może czasem przywierać. Dodatkowo wok stalowy, podobnie jak każda inna patelnia ze stali nierdzewnej powinien, zaraz po zakupie, przejść hartowanie, a potem wygrzewanie. Są to procesy, które wspomagają używanie patelni i wpływają na jej lepsze „sprawowanie się”. Więcej na ten temat znajdziesz: Hartowanie i wygrzewanie patelni stalowej.

Żeliwny wok

Najcięższy i najdroższy model woka, ale posiadający też najwięcej zalet, jeśli chodzi o walory smakowe potrawy. Żeliwo pozwala na smażenie w bardzo wysokich temperaturach, a ponadto podkreśla i poprawia smak. Jest naturalnym materiałem, w związku z czym zapewnia zdrowy posiłek.

W żeliwnym woku jedzenie nie powinno się przypalać, ale wymaga stosowania większej ilości tłuszczu. Chcąc ograniczyć jego używanie można sięgnąć po żeliwnego woka z powłoką non-stick.

Największą wadą żeliwnego woka jest jego cena. Podobnie jak żeliwna patelnia będzie droższy od modeli wykonanych z innych materiałów. Pocieszające jest to, że zadbany i dobrze czyszczony wok żeliwny staje się inwestycją na wiele lat.

O tym, jak zadbać o swoją patelnię, przeczytasz tutaj.

Wok z nieprzywierającą powłoką

Dla osób dbających o niskokaloryczną i lekkostrawną dietę najlepszym (choć czasem mniej trwałym) rozwiązaniem jest wok z powłoką non-stick. Dzięki temu można zmniejszyć ilość używanego do smażenia tłuszczu, a jedzenie będzie zdrowsze i smaczne.

Z oszczędzaniem tłuszczu nie należy jednak przesadzać. Smażąc nawet na najlepszej powłoce nieprzywierającej, należy dodawać odrobinę tłuszczu, aby jedzenie nie było suche i twarde. Więcej o smażeniu beztłuszczowym znajdziesz tutaj.

Nieprzywierająca (antyadhezyjna) powłoka to komfort użytkowania oraz wygoda podczas czyszczenia patelni. Dzięki powłoce non-stick jedzenie nie przywiera i nie przypala się. O tego typu powłokach, ich wadach i zaletach przeczytasz tutaj.

Podobnie, jak każda inna patelnia wok może posiadać powłokę ceramiczną, teflonową, tytanową, kamienną (marmurową, granitową).

Zobacz także