Patelnia do naleśników

Patelnia do naleśników

Kupowanie specjalnej patelni do naleśników może się wydać lekką przesadą, ale miłośnicy tych pysznych placków widzą, że posiadanie odpowiedniego narzędzia do ich przyrządzania to podstawa.

Patelnia przeznaczona do smażenia naleśników to niezwykle przydatne i wdzięczne naczynie, dzięki któremu można nie tylko łatwo przerzucać placki łopatką lub w powietrzu, ale też zdecydowanie prościej jest uzyskać wymarzoną ich grubość oraz ulubiony stopień przyrumienienia.

Jak wygląda patelnia do naleśników?

Jest okrągła jak patelnia uniwersalna i ma gładkie dno. Najważniejszą jej cechą jest to, że jest płaska. Dzięki temu bardzo łatwo placki przewracać (dla mniej wprawionych łopatką, dla zaawansowanych w powietrzu).

Powłoka patelni do naleśników

Właściwie może być każda. Nasze babcie smażyły wspaniałe placki na patelniach stalowych i nie potrzebowały żadnej powłoki. Nie należało to do najłatwiejszych zadań, takie naleśniki czasem przywierały do patelni, wymagały większej ilości tłuszczu i nie zawsze udawały się idealnie. Jednak przy odrobinie wprawy i wyczucia można było sobie poradzić.

W naszych czasach nie trzeba się tak starać i męczyć. Dostęp do patelni pokrytych nieprzywierającymi powłokami sprawia, że zadanie jest dużo łatwiejsze i przyjemniejsze, a naleśniki dużo bardziej udane.

1. Powłoka teflonowa w patelni do naleśników

Najbardziej popularna powłoka z teflonu jest doskonała do smażenia naleśników, a patelnie nią pokryte zwykle są dość tanie i szeroko dostępne.

Ponadto współczesne powłoki teflonowe są bezpieczne i nie zachodzi obawa o zdrowie. Ważne jest tylko by naczynie wybrać u sprawdzonego sprzedawcy, oferującego produkty posiadające wszystkie wymaganie certyfikaty. O powłoce teflonowej możesz przeczytać w Jak wybrać dobrą patelnię teflonową oraz Czy patelnia teflonowa jest zdrowa.

2. Powłoka tytanowa w naleśnikowej patelni

Tytanowa patelnia do naleśników podobnie jak teflonowa jest nieprzywierająca i pozwala na łatwe i szybkie smażenie placków. Obchodzenie się z nią nie wymaga wprawy, ciasto naleśnikowe da się łatwo rozprowadzić, z placki nie będą przywierać.

Tytanowa powłoka na patelni do naleśników posiada jedną, ważną przewagę nad teflonową: jest zdecydowanie trwalsza i wytrzymała. Dzięki temu można na niej używać każdego kuchennego akcesorium (również metalowych sztućców), a nie tylko drewnianych czy silikonowych jak w przypadku patelni pokrytej teflonem. Dodatkowo patelnia tytanowa jest przystosowana do mycia w zmywarce. Więcej o tym typie powłoki znajdziesz tutaj.

Wadą patelni tytanowej w stosunku do teflonowej jest jej cena: powłoka tytanowa to dłuższe użytkowanie, ale też wyższa cena patelni.

3. Powłoka kamienna patelni do naleśników

Patelnia do naleśników z kamienną (marmurową lub granitową) powłoką to dobre rozwiązanie i nieco tańsze niż poprzednie.

Kamienna powłoka plasuje się pomiędzy teflonową i tytanową. Jest droższa i wytrzymalsza od teflonowej oraz tańsza i mniej trwała niż tytanowa. Wyróżnia się natomiast wyglądem. Taka patelnia jest najładniejsza i zdecydowanie najlepiej prezentuje się na kuchence.

Naleśniki na kamiennej powłoce wychodzą smaczne, a ich przyrządzanie nie sprawia problemów. Marmur lub granit to nieprzywierające powłoki, które nie wymagają użycia dużej ilości tłuszczu, dlatego placki będą zdrowe i mniej kaloryczne. Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć o tym typie powłoki, zerknij tutaj.

Wadą kamiennej powłoki jest ciężar patelni. Takie naczynie będzie nieco cięższe niż teflonowe. Nawet jeśli do stworzenia korpusu patelni został użyty ten sam materiał, na przykład aluminium, to biorąc w rękę patelnię kamienną, poczujemy różnicę. W przypadku smażenia naleśników ma to spore znaczenie, ponieważ patelnia jest często podnoszona, obracana, a nawet lekko podrzucana w przypadku przekręcania placków w powietrzu.

Materiał, z którego jest wykonana patelnia do naleśników.

Jest to ważna cecha ze względów, o których już wcześniej było wspomniane. Patelnia do naleśników nie stoi na kuchence. Patelnia do naleśników, w czasie jej używania, jest bardzo często trzymana w ręku, obracana, podrzucana…. Dlatego takie znaczenie ma jej ciężar.

1. Aluminiowa patelnia do naleśników

Z tego powodu najlepszym materiałem do patelni naleśnikowej jest aluminium. Korpus z tego materiału pozwala na stworzenie bardzo lekkiego i poręcznego naczynia.

Jeśli dodamy do tego nieprzywierającą powłokę – uzyskamy doskonały efekt. Taka patelnia szybko i równomiernie się nagrzewa, a przy smażeniu naleśników jest to niezwykle ważna cecha. Wadą takiego rozwiązania jest niezbyt dobra trwałość, ale za tym idzie zaleta, którą jest niewygórowana cena.

2. Żeliwna patelnia do naleśników

Żeliwna patelnia do smażenia naleśników to narzędzie raczej dla wprawnych rąk. Placki z takiej patelni będą lepiej smakować, z pewnością będą zdrowe, ale nie ma co marzyć o łatwym posługiwaniu się tym naczyniem.

Przede wszystkim żeliwna patelnia, która nie jest pokryta nieprzywierającą powłoką, to (podobnie jak stalowa) narzędzie, które może przypalać placki i z pewnością nie pozwala na łatwe operowanie patelnią (w każdym razie delikatna, damska dłoń może mieć z tym kłopot). Patelnia żeliwna jest bowiem bardzo ciężka. Nawet niewielki model może sprawiać problem podczas podnoszenia patelni i obracania naleśników.

Poza tym patelnia żeliwna jest droga i wymaga specjalnych zabiegów związanych z jej użytkowaniem. Więcej dowiesz się, czytając tutaj.

3. Stalowa patelnia do naleśników

Wybór patelni stalowej do naleśników może być niezłym pomysłem, ale raczej dla zaawansowanych i dobrze radzących sobie w pracach kuchennych.

Jeśli takie naczynie nie będzie wyposażone w nieprzywierającą powłokę, to placki będą przywierały, trzeba używać większej ilości tłuszczu, a w smażenie włożyć więcej pracy i zaangażowania.

Podobnie jak żeliwna, patelnia stalowa wymaga pewnych zabiegów związanych z jej użytkowaniem. Dobrze jest wiedzieć, co zrobić zaraz po jej zakupie, żeby lepiej się sprawowała. Więcej dowiesz się w Hartowanie i wygrzewanie patelni stalowej.

Niezależnie od powłoki, stalowa patelnia będzie dość ciężka i niezbyt poręczna, ale z pewnością trwalsza niż aluminiowa.

Przed zakupem patelni do naleśników warto rozważyć kilka aspektów:

Kto będzie używał patelni – osoba wprawiona w kuchennych bojach może sobie pozwolić na żeliwną czy stalową, może również zrezygnować z nieprzywierającej powłoki. Będzie trudniej, ale zaawansowani kucharze dadzą radę. Jeśli jesteś początkującym kucharzem lub zwyczajnie nie lubisz sobie stwarzać dodatkowych trudności – postawa na aluminiową z teflonem, tytanową lub kamienną patelnię. Bez zbędnych ceregieli szybko i łatwo przyrządzisz placki dla całej rodziny.

Ile mogę na patelnię wydać – jeśli domowy budżet nie powala na większy wydatek, patelnia aluminiowa z powłoką teflonową (od sprawdzonego dostawcy) będzie tania i można ją kupić w wielu sklepach. Będzie ją trzeba za jakiś czas zastąpić nową, ale z pewnością posłuży przez pewien okres. Dla osób z bardziej zasobnym portfelem tytanowa lub kamienna patelnia będzie prawdopodobnie lepsza. Może być też żeliwna (z nieprzywierającą powłoką lub bez niej).

Dla ilu osób jednocześnie będą przyrządzane naleśniki – jeśli w kuchni patrzy Ci na ręce kilka osób i nie może się doczekać swojej porcji można jednocześnie smażyć na dwóch, a nawet trzech patelniach. Można też zainwestować w patelnię dwustronną. Smażenie jest szybsze, a placków nie trzeba przewracać. Nawet największa kuchenna kaleka poradzi sobie z zadaniem.

Czy zależy mi na tym, aby używać do smażenia mniej tłuszczu – podstawowe pytanie, jeśli chodzi o wybór powłoki, ponieważ to ona pozwala na oszczędność tłuszczu. Jeśli chcesz, by placki były mniej kaloryczne, koniecznie wybierz nieprzywierającą powłokę. Oszczędzisz na tłuszczu i na kaloriach.

Zobacz także