Jaką patelnię kupić

Jaką patelnię kupić

Patelnia nie jest może wielką inwestycją, ale niektóre modele wcale nie są też takie tanie. Natomiast wybór pomiędzy wieloma różnymi materiałami i powłokami jest duży.

Zanim zaczniesz myśleć o tym, po jaką patelnię udać się do sklepu, warto przemyśleć problem i odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

  1. Dla ilu osób jednocześnie będzie przyrządzane jedzenie na patelni?
  2. Ile pieniędzy mogę wydać?
  3. Do jakich potraw patelnia będzie przeznaczona?
  4. Do jakiej kuchenki (gazowa/indukcyjna) naczynie ma być dostosowane?
  5. Czy i jak bardzo zależy mi na myciu patelni w zmywarce?
  6. Jak dużo tłuszczu zamierzam używać do smażenia?
  7. Czy chcę zapiekać w piekarniku na patelni?
  8. Czy będę dusić na patelni, czy tylko smażyć?
  9. Czy lubię grillować i chcę korzystać z grillowanych potraw również zimą?
  10. Jaki mam wystrój kuchni i czy chcę by patelnia była do niego dopasowana?

Pytań wiele, a zakup ma być jeden. Dlatego należy przemyśleć go dokładnie i mieć świadomość, że jedną patelnią nie da się spełnić wszystkich oczekiwań. Nie ma takiej możliwości, żeby jedno naczynie było dopasowane jednocześnie do grillowania i smażenia jajecznicy. Uniwersalna patelnia może jest w zamyśle producentów, ale niestety w praktyce zawsze wychodzi na to, że potrzebne są w domu przynajmniej dwie.

Na co zwracać uwagę wybierając patelnię:

  1. Przeznaczenie (dania azjatyckie, smażenie mięsa, placki, jajka, dania z grilla, ryby)
  2. Materiał, z jakiego jest wykonana
  3. Powłoka, którą jest pokryta
  4. Wielkość patelni
  5. Uchwyt i pokrywka
  6. Dno
  7. Czy jest przeznaczona na indukcję
  8. Czy jest przeznaczona do zmywarki
  9. Producent i cena

Przeznaczenie patelni

Patelnia uniwersalna

Uniwersalna patelnia nada się do jajecznicy, mięsa, warzyw. Może być do jajek sadzonych czy placków, a nawet do duszenia.

Wiele zależy od tego, jaką uniwersalną patelnię wybierzemy, jeśli będzie miała wysokie brzegi, to nawet może zastąpić woka, ale wtedy bardzo trudno będzie na niej smażyć naleśniki. Nie będzie też nadawała się do przyrządzania dań z grilla. Nie wyjdą z niej ładne placki i jajka sadzone. Obok uniwersalnej patelni warto sprawić sobie taką, która dobrze się sprawdzi do potraw najczęściej w kuchni wykonywanych.

Patelnia głęboka do dań azjatyckich – wok

Jeśli często przyrządzasz duże ilości jedzenia jednocześnie i lubisz dania jednogarnkowe, w dodatku azjatyckie, to świetnym wyborem będzie wok. O tym rodzaju patelni przeczytasz więcej tutaj

Dołkownica

Jeśli lubicie placki i dodatkowo w domu są dzieci – dołkownica do placków i sadzonych jajek jest idealna. O niej przeczytasz tutaj.

Patelnia grillowa

Patelnia, która pozwala na przygotowanie zdrowych i niskokalorycznych posiłków to patelnia grillowa. Dzięki niej zatrzymasz lato w swojej kuchni na cały rok. Pozwala cieszyć się potrawami przyrządzonymi z użyciem niewielkiej ilości tłuszczu, a nawet odprowadzić jego wytopiony z mięsa nadmiar poza naczynie i posiłek. Wyposażona w nieprzywierającą powłokę i karby jest idealnym narzędziem do smażenia mięsa, ryb lub warzyw.

Materiał, z którego patelnia jest wykonana i powłoka

Patelnia stalowa

Dobrze wysmażone mięso, ryby i warzywa świetnie wyjdą z patelni stalowej, którą możesz bliżej poznać pod tym linkiem

Patelnia z powłoką antyadhezyjną (nieprzywierającą)

Jeśli chcesz używać małej ilości tłuszczu, wybierz jedną z patelni z nieprzywierającą powłoką: teflonową, kamienną, tytanową, ceramiczną.

Patelnia żeliwna

Doskonale podkreśli smak przyrządzanych potraw i nadaje się idealnie do duszenia patelnia żeliwna. Jest również świetna do zapiekania w piekarniku.

Miedziana patelnia

Do przygotowania potrawy wymagającej precyzji nada się patelnia miedziana. Jest przeznaczona głównie dla profesjonalistów, ale w gospodarstwie domowym również się sprawdzi.

Wielkość patelni

Oczywiste jest, że większa rodzina – to większa patelnia. Zmieści się więcej jajek, kotletów czy warzyw. Warto jednak pamiętać, że nie należy przesadzić. Na przykład jajecznica usmażona na zbyt dużej patelni nie jest najsmaczniejsza, ponieważ zbytnio się wysuszy. Natomiast dobrze jest przemyśleć wybór dołkownicy. Jest ich kilka rodzajów i w zależności od potrzeb rodziny można wybrać patelnię z trzema, albo nawet siedmioma dołkami. Podobnie ma się rzecz z patelnią grillową. Jest ich wiele rozmiarów i łatwo wybrać taką, na której jednocześnie przyrządzimy obiad dla wszystkich.

Uchwyt i pokrywka

Pokrywa do patelni nie jest konieczna. Jeśli jednak zamierzasz na niej dusić, to powinna być. Pokrywka przyśpieszy też proces gotowania i sprawia, że cyrkulacja powietrza się poprawia. Może być dołączona do patelni, ale można również ją dokupić oddzielnie lub wykorzystać pokrywkę z innej patelni. W tym wypadku pokrywka powinna być dobrze dopasowana, żeby spełniła swoją rolę.

Uchwyt patelni jest szczególnie ważny, jeśli chcemy patelni używać w piekarniku. Nie każdy się będzie do tego nadawał. Uchwyt to również nasza wygoda i bezpieczeństwo. Jeśli jesteś kiepskim kucharzem i w kuchni czujesz się jak słoń w składzie porcelany, lepiej wybierz ergonomiczny i dobrze leżący w dłoni uchwyt z materiału nieprzewodzącego ciepła. Tańsze patelnie mają uchwyty plastikowe, droższe drewniane. Pierwsze wymagają większej uwagi ze strony użytkownika, bo w trakcie smażenia mogą się zacząć przypalać i topić. Zapach w kuchni da nam znać o tym, ale użyteczność tak potraktowanej patelni się zmniejszy. Patelnie z trzonkiem ze stali są pod tym względem lepsze, ale z drugiej strony mogą się nadmiernie nagrzewać i trzeba do nich podchodzić w rękawicy.

Drewniane uchwyty są najładniejsze i bezpieczne. Zwykle również dobrze leżą w ręku, niestety wadą takiej patelni jest to, że nie wolno jej włożyć do piekarnika.

Dno patelni

Jest bardzo ważnym elementem narzędzia do smażenie i nie należy go lekceważyć. Im grubsze, tym patelnia będzie się lepiej nagrzewać, lepiej rozprowadzać ciepło i lepiej smażyć. Od dna również zależy czy patelnia będzie się odkształcać, czy pozostanie w niezmienionej formie przez dłuższy czas. Dlatego zwykle patelnie z grubszym dnem są droższe, ale też pozostaną z Tobą na dłużej.

Patelnia nie powinna być wyposażona w zbyt cienkie dno, ale też nie wolno przesadzić. Im cięższa, tym trudniej będzie ją podnieść. Delikatna, kobieca dłoń może mieć z tym problem. Na przykład przewracanie naleśników w górze nie uda się jeśli patelnia będzie za dużo ważyła. Wielu ekspertów jest zadnia, że dobra patelnia powinna być wyposażona w dno o grubości powyżej 4 milimetrów.

Dno patelni powinno być również z dobrego materiału, na przykład do kuchenek indukcyjnych najlepsza jest stal.

Do ciężkich patelni zaliczane są kamienne (granitowe i marmurowe) oraz żeliwne.

Patelnie przeznaczone na indukcję

Jest to podstawowe kryterium dla właścicieli kuchenek indukcyjnych, zanim przystąpią do zastanawiania się nad wszystkimi innymi możliwościami. O ile do kuchenek gazowych można zastosować patelnię przygotowaną do indukcji, to w odwrotnym kierunku to nie działa. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, jak wybierać patelnię na indukcję, zobacz tutaj.

Możliwość mycia w zmywarce

Tak naprawdę niewiele patelni nadaje się do zmywarek. Najważniejsze są tu wskazówki producentów, z którymi trzeba się zapoznać przed dokonaniem zakupu. Generalnie można powiedzieć, że patelnie tytanowe, szklane, całostalowe oraz niektóre kamienne można włożyć do maszyny. Wszystkie inne raczej należy myć ręcznie.

Jeśli zależy Ci na patelni, którą na pewno można myć w zmywarce, postaw na tytanową. Jest najbardziej odporna i żaden detergent jej nie zaszkodzi. Jest to jednak rodzaj patelni, który należy do najdroższych. O tym, jaka patelnia nadaje się do zmywarki, przeczytasz więcej tutaj.

Producent i cena

Patelnia jest przedmiotem, którego używanie może wpływać na zdrowie Twoje i Twojej rodziny. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci i osób starszych. Dlatego ważne jest, aby wybierać sprawdzonych producentów. Nie koniecznie tych najdroższych i najbardziej znanych. Dobra patelnia wcale nie musi być bardzo droga. Może mieć zupełnie znośną cenę i jednocześnie pochodzić od dobrego dostawcy, który spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i posiada certyfikaty.

Tanie, bazarowe lub hipermarketowe produkty nie tylko nie zawsze należą do bezpiecznych, ale również bywają produktami jednorazowego użytku. Pokrywające je powłoki po kilku myciach odpryskują, łuszczą się i patelnia może wydzielać niebezpieczne związki. Cienkie dna pod wpływem ciepła odkształcają się i patelnia nie chce stabilnie stać na kuchence, co grozi oparzeniem.

Dobra patelnia będzie stabilna i zdrowa. Bardzo dobra będzie jeszcze dodatkowo pięknie się prezentować oraz może posiadać dodatkowe funkcjonalności.

Najważniejsze, aby wybrać to, co dla rodziny najlepsze. Znaleźć złoty środek, który spełni oczekiwania i nie wydać przy tym zbyt dużo pieniędzy.

Zobacz także