Patelnia tytanowa czy granitowa

Patelnia tytanowa czy granitowa

Decyzja o tym, jaką patelnię należy wybrać, powinna być poprzedzona odpowiedzią na kilka pytań. Dzięki temu wybór staje się łatwiejszy i jest dużo większe prawdopodobieństwo, że będzie trafiony.

O ile w przypadku tanich, teflonowych i aluminiowych modeli nie ma większego problemu i w razie czego można przeboleć niewielką stratę pieniędzy, to przy patelniach drogich, raczej nie powinno się popełnić błędu.

Zarówno tytanowa, jak i granitowa (lub marmurowa) patelnia, to modele dość drogie, ponieważ są to powłoki wykorzystujące najnowsze technologie. Szczególnie gdy są duże i pochodzą od dobrego oraz sprawdzonego producenta. Byłoby dobrze, gdyby wybór był całkowicie przemyślany i spełniał wszystkie potrzeby domowników.

Patelnie tytanowe – gdzie kupić
Patelnie kamiene – gdzie kupić

Na co zwracać uwagę przy wyborze patelni?

  1. Jakie będzie jej zastosowanie,
  2. Ile osób zwykle zasiądzie do posiłku,
  3. Czy chce nam się myć naczynie w ręku, czy chcemy korzystać ze zmywarki,
  4. Czy posiadamy kuchenne akcesoria z silikonu (drewna) lub czy zamierzamy się w nie zaopatrzyć,
  5. Jaki rodzaj kuchenki posiadamy (gazowa, indukcyjna),
  6. Ile środków możemy przeznaczyć na zakupy.

Wspólne cechy patelni tytanowej i granitowej

Oba modele są w kilku aspektach do siebie podobne. Przede wszystkim są dość wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, choć tytanowa jest pod tym względem lepsza. O ile na granitowej należy operować narzędziami z silikonu lub drewna, na tytanowej można mieszać każdym, nawet metalowym widelcem lub łyżką.

Oba modele nadają się na każdy rodzaj kuchenki. Zarówno na gazową, jak i na indukcyjną. Trzeba jednak pamiętać, żeby przeczytać o tym w zaleceniach producenta.

Rodzaje patelni tytanowych i granitowych

Zarówno tytanowa, jak i granitowa patelnia nadaje się do wielu zastosowań. Znajdziemy więc dużo różnych modeli:

Są również większe i mniejsze. Pod tym względem wybór jest uzależniony od potrzeb użytkownika i rodziny.

Różnice między patelnią granitową i tytanową

Zdecydowana różnica między tymi patelniami polega na ich czyszczeniu, ponieważ patelnię tytanową można myć w zmywarce, granitowej nie należy. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że nieprzywierające powłoki obu modeli nie dopuszczają do przywierania jedzenia, ich czyszczenie nie jest trudne i nawet ręczne nie będzie stanowiło dużego problemu. Zwykle sprowadza się do przetarcia mokrą ściereczką, wytarcia suchym ręcznikiem i odstawienia na półkę. W związku z tym różnica ta nie ma aż tak dużego znaczenia, jak mogłoby się wydawać.

Wygląd i poręczność patelni tytanowej i granitowej

Pod względem estetycznym granitowe patelnie stoją wyżej niż tytanowe, są bowiem zdecydowanie ładniejsze i wprowadzają do kuchni odrobinę staroświeckiego nastroju, nawiązują do przygotowywania potraw na kamieniu. Dlatego są bardzo eleganckie i z pewnością będą lepiej prezentować się nawet na nowoczesnej kuchence.

Tytanowe patelnie przy kamiennych są po prostu zwykłe. Posiadają natomiast inną zaletę: są lżejsze. Kamienna (granitowa lub marmurowa) patelnia jest zazwyczaj ciężka. Nie łatwo nią operować, szczególnie damską ręką. Jest to wada, ale też zaleta. Dzieje się tak bowiem za sprawą grubego dna, w które kamienne patelnie są wyposażone.

Bezpieczeństwo i zdrowie

Bardzo ważne jest, że oba modele są bezpieczne dla zdrowia, ponieważ podczas nagrzewania się nie wydzielają żadnych niebezpiecznych związków i nie reagują ze smażoną żywnością. Nie zmieniają też smaku potraw. Obie są wyposażone w bardzo dobrą powłokę non-stick i można na nich smażyć z użyciem znikomej ilości tłuszczu. Pozwala to na przygotowanie zdrowego i niskokalorycznego posiłku. Więcej o smażeniu beztłuszczowym znajdziesz: Najlepsza patelnia do smażenia bez tłuszczu: teflonowa, ceramiczna, tytanowa, kamienna

O tym, jakie patelnie są najzdrowsze, możesz przeczytać tutaj.

Wybór między patelnią granitową i tytanową nie jest łatwy, ze względu na fakt, że różnice są niewielkie i subtelne. Sprowadzają się głównie do mycia w zmywarce, używania odpowiednich narzędzi i estetyki.

Na koniec można jeszcze wziąć pod uwagę cenę, która bez wątpienia, jest ważnym elementem, szczególnie jeśli wybieramy większy model lub przeznaczony do specjalnych zastosowań. Pod tym względem patelnia tytanowa jest droższa. Obok żeliwnej jest to w ogóle najdroższa patelnia, ale też najtrwalsza i najbardziej odporna.

Zobacz także