Jaka patelnia na indukcję

Jaka patelnia na płytę indukcyjną

Podobnie jak przy pytaniu dotyczącym mycia patelni w zmywarce, odpowiedź na problem, czy patelnia nadaje na indukcję, znajdziemy przede wszystkim w wytycznych producenta.

Jest to podstawowa rzecz, którą należy sprawdzić przed zakupem. Nie ma standardowej odpowiedzi stwierdzającej, że patelnie wyprodukowane z konkretnych materiałów i pokryte wskazaną powłoką zawsze będą nadawały się do kuchenki indukcyjnej. Można natomiast powiedzieć, że z całą pewnością nie sprawdzi się na indukcji patelnia szklana.

Dlatego, zanim dokonasz zakupu, sprawdź, co na ten temat ma do powiedzenia producent.

Patelnie, które można stosować w kuchenkach indukcyjnych, znajdziesz w wielu miejscach, a dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie w poniższych:

Jak sprawdzić, czy patelnia nadaje się na indukcję?

Często, nawet bez czytania wskazówek umieszczonych na produkcie, bardzo łato i szybko można sprawdzić, czy naczynie nadaje się do stosowania na kuchence indukcyjnej.

Patelnie przeznaczone do kuchenek indukcyjnych oznaczone są specjalnym symbolem, który umieszczany jest na spodzie:

Dość często spotykane jest też umieszczanie na spodzie patelni charakterystycznych kółeczek, które wskazują na to, że ten model nadaje się na indukcję.

Jakim jeszcze sposobem łatwo i szybko sprawdzić, czy patelnia nadaje się na indukcję?

Można przetestować jej ferromagnetyczne dno. Do tego celu wystarczy zwykły magnes, jeśli zostanie przez nie przyciągnięty, oznacza to, że patelnia nadaje się na płytę indukcyjną. Jest to niezły pomysł na sprawdzenie, czy naczynia, które już znajdują się w domu, będą nadawały się do kuchenki indukcyjnej.

Dodatkowo warto zainteresować się tym, jak jest zbudowane dno patelni. W naczyniach przystosowanych do indukcji jest ono dość charakterystyczne: posiada kilka warstw (najlepsi producenci stosują 3 do 7 warstw) i ma wielkość dostosowaną do pola grzewczego kuchenki. To oznacza, że dno patelni będzie się zdecydowanie odznaczać od jej korpusu i często będzie odrobinę mniejsze niż samo naczynie.

Tymi sposobami można z dość dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że niektóre patelnie będą się nadawały do używania w kuchenkach indukcyjnych, natomiast inne nie.

Do modeli, które najczęściej są skierowane do użytkowników indukcyjnych kuchenek, należą:

Wśród tych patelni można oczywiście znaleźć też patelnie do specjalnych zadań:

Taki ranking, to jedynie wskazanie. Jest prawdopodobne, że patelnia tego typu będzie przystosowana do indukcji, ale nie należy brać tego za pewnik. Zawsze należy sprawdzić zalecenia producenta. Zresztą już na pierwszy rzut oka widać, czy należy konkretny model o to podejrzewać. Krążek, który będzie łączył dno patelni z kuchenką, jest na tyle charakterystyczny, że łatwo to zauważyć. Jeśli jednak masz wątpliwości i nie do końca jesteś przekonany, czy patelnia sprawdzi się na Twojej kuchence, lepiej z zakupu zrezygnować, szczególnie gdy patelnia należy do droższych.

Zobacz także