Jaka patelnia do jajecznicy

Jajecznica z cebulka na patelni

Czytając rady profesjonalistów i amatorów gotowania oraz wszystkich miłośników jajecznicy można powiedzieć, że przyrządzenie jajecznicy:

  •  po pierwsze: wcale nie jest taki łatwe, jak by się mogło wydawać,
  •  po drugie: ilu radzących, tyle różnych przepisów.

Znalezienie złotego środka nie jest proste, w każdym razie jeśli chodzi o receptę na jej usmażenie. Trochę łatwiej będzie w zakresie znalezienia narzędzia do przygotowania jajecznicy.

Wśród wielu różnych modeli patelni zwykle najbardziej polecana do jajecznicy jest taka, która posiada dobrą powłokę non-stick. Smażone jajka, nawet gdy użyć większej ilości tłuszczu potrafią przywierać do powierzchni patelni i dość trudno jest się ich pozbyć podczas mycia. Dlatego nie najlepszym wyborem jest tu patelnia całostalowa lub żeliwna bez powłoki. Również niezbyt dobra będzie patelnia emaliowana.

Do jajecznicy polecane są:

  • patelnia teflonowa (na przykład aluminiowa pokryta dobrej jakości teflonem),
  • patelnia tytanowa,
  • patelnia kamienna,
  • patelnia ceramiczna.

Użycie tłuszczu

Wszystkie te modele są przeznaczone do smażenia bez używania tłuszczu lub z użyciem jego znikomej ilości.

Jak wiadomo, jajecznica zupełnie pozbawiona tłuszczu nie jest najlepsza. Warto więc przynajmniej posmarować patelnię masłem lub tłustą śmietanką, żeby nadać jej smaku. Jeśli nie zależy Ci na tym, żeby danie było bardzo mało kaloryczne, użycie znikomej ilości tłuszczu jest wskazane nie tylko ze względów smakowych, ale też biorąc pod uwagę łatwiejsze wyczyszczenie naczynia.

Dno patelni

Wybierając patelnię do jajecznicy, warto jeszcze zapamiętać, że jej dno powinno być jak najbardziej gładkie. Patelnia z dnem „plaster miodu” do smażenia jajek nie jest najlepsza. Jajka mają dużą tendencję do przywierania i z rowków takiego dna jest się ich trudniej pozbyć.

Wielkość patelni

Wielkość i kształt patelni do jajecznicy zależy przede wszystkim od tego, dla ilu osób będzie jednocześnie przyrządzane danie oraz od fantazji kucharza. Można na przykład wybrać patelnię z dołkami i zaserwować jajecznicowe placuszki dla dzieci. Ważne jest, aby pamiętać, że jajka z początku będą miały płynną konsystencję z tendencją do „uciekania” z patelni. Dobrze jest, żeby posiadła ona wysokie brzegi i była dostosowana do przewidywanej ilości jajek smażonych jednocześnie. Na marginesie uwaga: nie przesadzajmy z wielkością patelni. Jeśli będzie zbyt wielka, jajka rozpłyną się i istnieje niebezpieczeństwo ich przypalenia (zamiast puszystej, zyskamy suchą i wiórkowatą jajecznicę).

Stopień wysmażenia

Dobrze wysmażona jajecznica wychodzi z patelni pokrytej teflonem, puszysta i miękka jest lepsza, kiedy będzie usmażona na ceramicznej. Patelnia tytanowa, to możliwość uzyskania każdego rodzaju jajecznicy, ale większy wydatek.

Inne alternatywy

Nie jest oczywiście powiedziane, że patelnia stalowa czy żeliwna nie nadaje się absolutnie do jajecznicy. Przed wynalezieniem teflonu, nasze babcie smażyły doskonałą jajecznicę na takich modelach. Jest tylko trudniej, zarówno pod względem przyrządzenia, jak i pod względem wyczyszczenia patelni. Natomiast pewne jest, że usmażona na żeliwnej patelni jajecznica będzie wyjątkowo smaczna. Ten model podkreśla smak potraw i dotyczy to również jajek.

Zobacz także