Naczynia granitowe i marmurowe. Zalety i wady, czy warto kupić, dla kogo przeznaczone

Naczynia granitowe i marmurowe.

W sklepach i kuchniach królują od niedawna, a wglądem przypominają raczej akcesoria z ubiegłej epoki. Kamienne (marmurowe lub granitowe) naczynia to odkrycie, którego żaden miłośnik gotowania nie powinien lekceważyć.

Mają wiele zalet, wśród nich najważniejszą jest możliwość przygotowywania zdrowszego posiłku. Nie są zbyt drogie i pomimo zastrzeżeń co do ich wyglądu i dopasowaniu do nowoczesnych wystrojów kuchni – wcale nie prezentują się źle. Natomiast w kuchniach z wystrojem nawiązującym do wiejskiego stylu sprawdzą się doskonale.

Kamienna powłoka w garnkach i patelniach jest bardzo trwała i wytrzymała dzięki temu, że wyposażona w drobinki marmuru lub granitu. Jest też zdrowa, ponieważ naturalna. Ta właśnie cecha powoduje, że miłośnicy zdrowego jedzenia, którzy nie są w stanie przekonać się do teflonowych i tytanowych powłok, wybierają naczynia kamienne.

Zalety naczyń granitowych i marmurowych

Zdrowe gotowanie

Jak już wspomnieliśmy, gotowanie na naturalnej powłoce jest zdrowe, ponieważ nawet przy wysokiej temperaturze nie ma niebezpieczeństwa, że do jedzenia przedostaną się niepożądane substancje. To samo można powiedzieć również o sprawdzonych powłokach teflonowych lub tytanowych, ale nie każdy jest w stanie przyjąć takie twierdzenie za pewnik i właśnie dla nich idealnym wyborem będą naczynia kamienne.

Zdrowe jedzenie charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu, a naczynia granitowe i kamienne pozwalają na jego ograniczenie. Szczególne znaczenie ma to w przypadku patelni, ale w przypadku garnków ta zaleta również jest istotna. Na powłoce granitowej i marmurowej można smażyć beztłuszczowo. Nie oznacza to, że tłuszczu nie dodaje się wcale, ale w znikomej ilości. W praktyce wystarczy po prostu posmarować patelnię lub garnek odrobiną oleju. Całkowite wykluczenie tłuszczu nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ z chudego kawałka mięsa lub ryby otrzymamy suchy skwarek. Więcej na temat smażenie bez tłuszczu znajdziesz tutaj.

Warto też zaznaczyć, że smażenie i gotowanie na powłoce kamiennej nie zmienia smaku potrawy. Co prawda nie poprawi jej walorów, jak naczynie żeliwne, ale też z pewnością nie popsuje.

Trwałość i wytrzymałość kamiennych naczyń

Powłoka, w której znajdują się drobinki marmuru lub granitu musi być trwała. Jest ona nakładana na naczynia aluminiowe lub stalowe. Dzięki temu naczynie nie odkształca się, nawet gdy jest narażone na wysokie temperatury przez długi czas.

Zakupiony od sprawdzonego dostawcy garnek granitowy lub marmurowa patelnia, mogą być myte w zmywarce, choć można się również spotkać z zaleceniem mycia ręcznego. Jeśli nawet jest to zalecane, to nie należy się zbyt przejmować utrudnieniem, ponieważ powłoka jest śliska, nie pozwala jedzeniu na przywieranie i dzięki temu czyszczenie jest łatwe i szybkie.

Wytrzymałość naczyń kamiennych zależy w dużej mierze od tego, jak będziemy o nie dbać. Oprócz mycia ważne jest używanie odpowiednich narzędzi, które będą się z powłoką stykały. Choć wielu producentów dopuszcza stosowanie metalowych łyżek czy widelców, lepiej się za mieszanie zabierać drewnianymi lub silikonowymi sztućcami. Takie postępowanie, w znacznym stopniu, może wydłużyć życie kamiennych naczyń.

Doskonałe właściwości termiczne

Garnki z powłoką kamienną posiadają grube ścianki i grube dno. Dzięki temu mają doskonałe właściwości termiczne: szybko i równomiernie się nagrzewają (oszczędzają energię) i długo utrzymują ciepło. Doskonale nadają się do duszenia potraw i podawania (gdy zależy nam, by posiłek długo pozostawał ciepły na stole).

Właściwości non-stick

Powłoka marmurowa i granitowa jest jedną z tak zwanych powłok nieprzywierających. Dotyczy to w równej mierze patelni, jak i garnków nią pokrytych. Polega na tym, że nie pozwala ona na przywieranie jedzenia do powierzchni naczynia, nie przypala się i jest bardzo łatwa w czyszczeniu. Dzięki temu gotowanie i smażenie jest niezwykle komfortowe i nawet mało doświadczeni kucharze dają sobie z nim dobrze radę. W jednym garnku można najpierw podsmażyć potrawę, a następnie ją poddusić, unikając używania dodatkowych naczyń. Właściwości antyadhezyjne (przeciwdziałające przywieraniu) w tym przypadku są niezwykle przydatne zarówno w patelniach jak i w garnkach.

Wygląd i estetyka

Naczynia kamienne kojarzą się raczej z rustykalną kuchnią, z dawną, wiejską posiadłością, z tradycyjnym wystrojem. Z pewnością jest to prawda, ale nie tylko w takich kuchniach będą się dobrze prezentować. W nowoczesnym wystroju, wśród szkła i chromu, granit wygląda równie elegancko i pięknie. W surowym, nawiązującym do natury otoczeniu zawsze sprawdzi się doskonale.

Garnki kamienne są atrakcyjne i wykwintne. Posiadają własny urok i podkreślą styl pomieszczenia, w którym się znajdą. Wiele zależy od tego, jaki model się dobierze do własnych potrzeb i aranżacji kuchni. Jest ich tak wiele, producenci oferują bogaty asortyment, że nie należy się spodziewać problemów.

Poręczność i bezpieczeństwo

W wielu miejscach można się spotkać ze stwierdzeniem, że naczynia kamienne nie należą do najporęczniejszych. W pewnym sensie jest to prawda. Są to raczej ciężkie i nieprzyjazne dla delikatnej, kobiecej dłoni akcesoria. Szczególne znaczenie może to mieć w przypadku granitowej lub marmurowej patelni. Podnoszenie jej do góry, przewracanie naleśników w powietrzu może wydawać się kłopotliwe.

Marmurowa i granitowa powłoka jest dość ciężka, położona na stalowym, solidnym korpusie daje ciężki garnek lub patelnię. Może to powodować problem, ale z drugiej strony daje też poczucie bezpieczeństwa. Takie naczynie jest stabilne i mocno trzyma się kuchenki.

Powłoka kamienna na korpusie aluminiowym daje zdecydowanie bardziej poręczne i lżejsze naczynie, ale też mniej solidne.

Dla kogo są przeznaczone kamienne naczynia i czy warto je kupić

Właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań do ich zakupu. Nadają się dla każdego, zarówno doświadczonego kucharza, jak i dla początkującego. Dla tych, którzy czyją się w kuchni jak ryba w wodzie, jak i dla tych, którzy gotowania nienawidzą i unikają, jak tylko mogą. Są przydatne i przyjazne, pomocne w gotowaniu i smażeniu.

Naczynia granitowe i marmurowe nadają się doskonale dla ludzi starszych, dla dzieci i dla alergików. Naturalne materiały, z których stworzona jest powłoka, nie będą negatywnie wpływały na jakość przyrządzanego posiłku. Dzięki antyadhezyjnym właściwościom powłoki można znacząco zminimalizować używanie tłuszczu i przygotowywać zdrowe i niskokaloryczne dania.

Naczynia kamienne są nieco droższe od zwykłych, ale też trwalsze. Zakupione od sprawdzonego producenta i odpowiednio pielęgnowane będą inwestycją na lata.

Zobacz także